« Vissza
Zsenge májmoha - Monosolenium tenerum
Magyar név: Zsenge májmoha
Tudományos név: Monosolenium tenerum
Rokonság: Monoseleniaceae
Természetes élőhely: Ázsia
Méret: 10 cm
Fényigény: közepes
Vízkeménység: közömbös
Kémhatás: nem igényes
Hőmérséklet: nem igényes
Növekedési ütem: közepes
Tartása: könnyű
Emers forma: van
Egyéb nevek: Pellia (hibás)
Kelet-Ázsiában és a Hawaii szigeteken őshonos. A természetben főleg víz fölött, árnyékos, párás élőhelyeken található meg, ritka növény. Az akváriumokban először hibásan, Pellia endiviifolia (saláta májmoha) néven jelent meg, ez egy hasonló megjelenésű európai faj.
A Monosolenium sötétzöld, villásan elágazó, szalagszerű telepet alkot. Lekötözve sűrű bokrot fejleszt. A növény törékeny, az áthelyezést rosszul viseli, de ha túljut a kezdeti sokkon, akkor megbízhatóan növekszik. A fényre különösebben nem igényes, de a víz tápanyagtartalmára érzékenyen reagál. Ha valamilyen hiányban szenved, akkor egyre vékonyabb és gyengébb villákat növeszt. Hosszan tartó tápanyaghiány esetén az úszó májmohához hasonlóvá alakul, épp csak sötétebb zöldben.
Víz fölött a telep széle fodrossá válik. Könnyen alkalmazkodik, párás terráriumban, floráriumban is tartható.
Összetéveszthető az algapáfránnyal. A Monosolenium telep közepén egy vastagabb ér fut végig, az alsó oldalán szőrszerű kapaszkodó képletek találhatók. Törékeny, a sérült növénynek jellegzetes szaga van. Az algapáfrány rugalmas, nincs középső ér, nincsenek szőrök és egészen áttetsző.