« Vissza
Apró folyami rák - Cambarellus diminutus
Magyar név: Apró folyami rák
Tudományos név: Cambarellus diminutus
Rend: Decapoda - tízlábú rákok
Család: Astacidae
Természetes élőhely: USA/Alabama, Mississippi
Kifejlett méret: 2,5 cm
Viselkedés:mérsékelten territoriális
Táplálkozás: mindenevő
Minimális akváriumméret: 40 liter
Hőmérséklet: 15-25 °C
pH:6,8-8
Keménység: 5-15 nk°
Várható életkor: 1,5-2 év
Egyéb nevek: Least crayfish, kék törperák
Etimológia: diminutus - jelentéktelen, pici
Bár a rák az USA területén őshonos, az akvarisztikai karrierjét Németországban futotta be. Nálunk még nem ismert, de egy kis utánajárással beszerezhető - hazai tenyésztők is vannak és a börzéken is megtalálható. A német és osztrák börzéken olyan közönséges, mint nálunk a közeli rokon CPO. A vörös listán szereplő faj, a természetben kevesebb mint 15 előfordulási helye ismert, amiket az ipar és a mezőgazdaság is veszélyeztet. Azonban fogságban könnyen szaporodik, a nálunk előforduló példányok mind európai tenyészetekből származnak.
A legkisebb az elérhető rákok közül, alig nagyobb egy törpegarnélánál. Két színváltozata ismert, egy szürkésbarna és egy faszénszürke. Az utóbbi lágy vízben kékre változik. Kemény vízben azonban nem egyértelmű a kettő között a különbség, így ha garantáltan kéket szeretnénk, keressünk megbízható tenyésztőt.
Akvárium: Holtágakban, tavakban, folyók lassabb részein fordul elő a természetben. Akváriuma legyen sűrűn növényesítve, enyhe vízmozgással. Ha több példányt tartunk, akkor gondoskodjunk rengeteg zárt búvóhelyről, hogy mindegyik el tudjon vonulni a maga kis területére. A vizét nem szükséges fűteni, szobahőmérsékleten tartható. Ragadozó hajlama jelentéktelen, egészséges halakat nem szokott bántani és a növényzetnek sem árt.
Táplálkozás: Mindenevő, etethetjük rák- és garnélatápokkal, fagyasztott haleleséggel, némi forrázott zöldséggel. Lágy vízben figyeljünk oda, hogy az eleség kalciumtartalma megfelelő legyen.
Szaporodás: A nőstény vedlése után párzanak, a megtermékenyített petéket a potroha alatt hurcolja a nőstény. A kikelt kisrákok szüleik még apróbb másai. Ha az akváriumban sok felnőtt rák van, a picik kannibalizmus áldozataivá válhatnak, ilyenkor érdemes a petés nőstényt elkülöníteni.