« Vissza
Gázembólia
Tipikusan akkor okoz bajt, ha egy meleg nyári napon hideg vizet adunk a kerti tóhoz, ami felmelegedve kevesebb gázt képes oldott formában tartani. A fölösleges mennyiség buborékok formájában válik ki. A nyomás alól frissen kiszabadult csapvízből is létrejöhetnek a buborékok. Ez szerencsétlen esetben a hal keringési rendszerében történik meg. A buborék elzárja a vér útját, a hal pedig elpusztul. Ha a vízcsere után nagy mennyiségű buborék figyelhető meg a növényeken és a tereptárgyakon, akkor fennál az embólia veszélye is. Szerencsére ritkán fordul elő akváriumban.
Tünetek: Látszólag ok nélküli halpusztulás vízcsere vagy szállítás után. Fokozott kopoltyúmozgás, imbolygó halak. Az úszók belsejében apró buborékokat figyelhetünk meg. Kisméretű hólyagok jönnek létre a bőrön, tipikusan a fejen és a szem környékén. A hólyagok ki is fakadhatnak, apró sebeket hagyva maguk után.
Kezelés: A víz erős átmozgatása megelőzi a többi hal pusztulását. A csapvizet felhasználás előtt pihentessük negyed órát, akkor is, ha vízelőkészítőt használunk. Ha palackozott vizet adunk az akváriumhoz, felhasználás előtt fél órával öntsük ki egy vödörbe. Ne öntsünk szénsavas ásványvizet vagy szódát az akváriumba, tévedés, hogy jót tesz a növények CO2 szükségletének.